Podatek od nieruchomości osoby fizyczne i osoby prawne

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI OSOBY FIZYCZNE I OSOBY PRAWNE


 
Podstawa prawna
 
-          Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.)

-         Przy odraczaniu podatku lub rozkładaniu na raty nalicza się opłatę prolongacyjną w wysokości 50% należnych odsetek co reguluje Uchwala nr XX/123/04 Rady Gminy w Kołobrzegu z dnia 30.11.2004 w sprawie opłaty prolongacyjnej.
 
Podstawowe pojęcia:
 
-          budynek jest to obiekt budowlany, który jest trwale związany gruntem wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Za powierzchnię użytkową budynku uważa się powierzchnię mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
 
-          budowla– jest to obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Podstawę opodatkowania budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku niepomniejszana o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
 
-          grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są to grunty budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą chyba, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych – brak możliwości wykorzystywania budynków , budowli i gruntów na potrzeby firmy musi mieć charakter trwały.
 
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadjące osobowości prawnej będące:
 
-          właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych
-          posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
-          użytkownikami wieczystymi gruntów,
-          posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a)       wynika z umowy zawartej z właścicielem Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości.
b)       jest bez tytułu prawnego. Obowiązek podatkowy dotyczący przedmiotów opodatkowania wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – ciąży odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa i jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, faktycznie władających nieruchomościami lub obiektami budowlanymi.
-          jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Jeżeli wyodrębniono własność lokali obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.
 
 
DEKLARACJE PODATKOWE ORAZ INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH I OBIEKTACH BUDOWLANYCH
 
Wszyscy u których powstał obowiązek podatkowy (nabywcy nieruchomości) lub zaistniały zmiany mające wpływ na wysokość podatku od nieruchomości obowiązani są do składania informacji lub korekty informacji – dotyczy osób fizycznych, bądź deklaracji – dotyczy pozostałych podatników w terminie 14 dni od dnia wystąpienia takich okoliczności wraz z aktem notarialnym, umową dzierżawy nieruchomości.
 
-          osoby fizyczne zobowiązane są do składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych wg wzoru przyjętego uchwałą Rady Gminy w Kołobrzegu na dany rok podatkowy
-          osoby prawne, jednostki organizacyjne nie oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe obowiązane są składać deklaracje na podatek od nieruchomości według wzoru przyjętego uchwałą Rady Gminy w Kołobrzegu na dany rok podatkowy
 Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
 
Dokumenty należy złożyć w biurze podawczym pok. nr 16 lub w sekretariacie Urzędu Gminy pok. nr 23 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30. Dodatkowe informacje dotyczące podatku od nieruchomości można uzyskać w pokoju nr 12 nr tel. 094 35 30 441
 
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych ( podstawa prawna art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.
 
Organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym może:
-          odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty (wniosek i o powyższe należy złożyć przed terminem płatności rat(y) w sekretariacie urzędu).
-          Odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki okreslone w decyzji (wniosek i o powyższe należy złożyć po upływie terminu płatności rat(y) w sekretariacie urzędu).
-          umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwlokę lub opłatę prolongacyjną (wniosek i o powyższe należy złożyć po upływie terminu płatności rat(y) w sekretariacie urzędu).
 


Egzekucja należności
W ciągu 30, a wyjątkowo 60 dni po upływie terminu płatności raty podatku wystawia się upomnienie. Należność winna być uregulowana w terminie 7 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy przesyłany do Urzędu Skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika w celu podjęcia czynności egzekucyjnych. 
 
Terminy płatności
-          OSOBY FIZYCZNE – obowiązują cztery ustawowe terminy płatności, które wymienione są w decyzji w sprawie podatku na bieżący rok, którą każdy podatnik posiadający nieruchomość otrzyma. Terminy rat podatku: 15 marzec, 15 maj, 15 wrzesień i 15 listopad. Wpłat podatku można dokonywać u inkasentów ( sołtysów) lub na konto Urzędu Gminy w Kołobrzegu (nr konta podany jest na każdej decyzji podatkowej )
-          OSOBY PRAWNE – w terminie do 31 stycznia składają organowi podatkowemu deklaracje DN –1 na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy i zgodnie z nią – bez wezwania – dokonują wpłat w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia - na konto Urzędu Gminy w Kołobrzegu. Nr konta:  Nr konta:
BANK PKO SA 94 1240 6654 1111 0000 4967 1988  
JEŻELI OSTATNI DZIEŃ TERMINU PŁATNOŚCI PRZYPADA NA SOBOTĘ LUB DZIEŃ USTAWOWO WOLNY OD PRACY, TERMINEM PŁATNOŚCI JEST NASTĘPNY DZIEŃ PO DNIU LUB DNIACH WOLNYCH OD PRACY